Pametnejše upravljanje odpadkov s pomočjo sodobne tehnologije
Predstavniki podjetij I-BIN, Telekom Slovenije in Komunala Nova Gorica smo se srečali na delovnem sestanku, kjer smo predstavili dosedanje rezultate sodelovanja ter izmenjali izkušnje na področju digitalizacije ravnanja z odpadki.
Vsak izmed partnerjev prispeva pomemben del k vzpostavljanju sodobnega sistema spremljanja zbirnih posod. Podjetje I-BIN razvija in izdeluje senzorje za spremljanje napolnjenosti posod, Telekom Slovenije zagotavlja zanesljivo komunikacijsko omrežje za prenos podatkov, Komunala Nova Gorica pa rešitve uporablja v vsakodnevnem izvajanju javne službe zbiranja odpadkov.
Senzorji, ki delujejo na principu radarskih meritev, dnevno pošiljajo podatke o napolnjenosti posameznih posod na osrednji strežnik. Za nemoteno delovanje sistema je ključna kakovostna in stabilna komunikacijska povezava, ki omogoča zanesljiv prenos podatkov s terena.
Komunala Nova Gorica ima trenutno na svojem območju nameščenih 35 senzorjev, od tega 24 na zbiralnikih za odpadno jedilno olje. Udeleženci sestanka so si na terenu ogledali delovanje sistema v praksi ter razpravljali o dosedanjih izkušnjah, doseženih učinkih in možnostih nadaljnjega razvoja.
Za komunalna podjetja takšne rešitve predstavljajo pomemben korak k učinkovitejšemu upravljanju zbirne infrastrukture. Podatki o napolnjenosti posod omogočajo boljši pregled nad stanjem na terenu, pravočasno načrtovanje praznjenja in optimizacijo odvoznih poti.
Podjetje I-BIN je razvilo tudi spletno platformo, ki omogoča enostaven pregled nad številom nameščenih posod, njihovo trenutno napolnjenostjo ter načrtovanjem odvozov. S tem se zmanjšuje število nepotrebnih voženj, prihrani čas zaposlenih in izboljšuje učinkovitost izvajanja storitev.
Sodelovanje med I-BIN, Telekomom Slovenije in Komunalo Nova Gorica predstavlja uspešen primer povezovanja sodobnih tehnologij, komunikacijskih rešitev in komunalne dejavnosti za bolj trajnostno, gospodarno in učinkovito upravljanje odpadkov.